
Simply select the correct unit in the drop down area and the calculator will do the following conversions for you: Our online calculator is able to do the conversions for you, saving you time and effort! ⏱️ You may have noticed that in the above examples we change between tons and pounds, feet and yards and so on. $$Cost = Price\,per\,unit\,volume \times Volume = 12.5 \,$/yd^3 \times 525\,lb = $2.32$$ What if my measurements are in different units?įinally, at this point it’s likely you are wondering what to do if you are working with different units. I therefore enter the measurements into the calculator which does the following operations to work out the weight and cost of the crushed stones: If so, then you can calculate this yourself using the formula: Of course, you might not know the price per unit mass/volume. $$Cost = Price\,per\,unit\,volume \times Volume$$ $$Cost = Price\,per\,unit\,mass \times Weight$$ If you know the price per unit mass/volume of the crushed material, then the calculator can also work out the total cost of the aggregate using the formula: Click on the drop down menu to see all the options! NB: Our calculator has many standard densities already programmed for you – for example, gravel (105 lb/ft³), concrete (150 lb/ft³), sand (100 lb/ft³), and many more.


$$Weight = Density\,of\,aggregate \times Volume$$
